Beállt a hideg, éjszakánként már fagyok is vannak. Ilyenkor mindig gondot fordítok a kertben lakó madarakra. Már kb. egy hónapja megkezdtem az etetésüket. Kisebb mennyiségben, hogy tudják, idén is számíthatnak rám. A hétvégén azonban már jócskán feltöltöttem a madáretetőket, hogy segítsek számukra átvészelni a hidegebb időszakot.
A madártani intézet szerint érdemes az etetést novembertől egészen áprilisig folytatni. Azon kívül, hogy rendkívüli látványt nyújtanak a téli sivár kertben a csivitelő madarak, nagy valószínűséggel néhány életet is megmenthetünk vele.
Ez azonban felelősségteljes munka. Csak az fogjon hozzá, aki folyamatosan biztosítja az élelmet számukra, hisz a madarak igen hamar megtanulják, hol számíthatnak élelemre és akár évente visszajárnak ugyanarra a helyre, hogy biztonságosan átvészeljék a telet.
"Az etetőre járó kistestű, gyakran alig 4,5 - 10 gramm (!) körüli testtömegű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán." (forrás)
Mivel etethetünk?
Olajos magvakkal - bármelyik állatkereskedésben, vagy akár barkácsáruházban beszerezhető.
Állati zsiradékkal - én ezen a téren lustább fajta vagyok, így készen szoktam venni a cinkegolyót. De akaszthatunk ki szalonnát (nem sózottat), vajat vagy akár sajtot is.
Egy egyszerű recept: marhafaggyút felmelegítjük, beleszórjuk a magokat, megformázzuk, hagyjuk kihűlni és már kész is tetszőleges formájú cinkegolyó.
Gyümölccsel - az almát felszúrhatjuk a faágra, így könnyen elérhetik, akkor is ha leesett a hó.
Soha ne szórjunk ki az énekesmadarak számára kenyérmorzsát, mert ezzel akár meg is ölhetjük őket! A kenyér a gyomrukban erjedésnek indul és gyulladást okozhat.
Kellemes időtöltést és madárlest kívánok mindenkinek!